Skip to content

X RAY PERDESİ

X RAY PERDESİ

X ray perdeleri ve x ray cihazları günümüzde pek çok sektörde ve belli alanlarda çokça kullanılmaktadır. Bu yazımızda son yıllardaki x ray perdesini ve x ray cihazlarının nasıl çalıştığını hep birlikte inceleyeceğiz. Gelin başlayalım.

X Ray Cihazı Tanımı:

X Ray perdesi ve cihazı kullanımı genellikle çanta, bavul, koli, paket, zarf ve benzeri maddelerin güvenliğini tehdit eden bir cisim taşıyıp taşımadığını ve ne tarzda bir madde taşıdığının tespit edilmesinde kullanılmakta olan cihazlardır.

Bagajı fiziksel olarak açmadan, bagajın içerisinde tehlikeli bir maddenin varlığını, bagajın üzerinden X ışını geçirip, ekranda görevli ile izlenmesini sağlar. Bununla birlikte radyasyon seviyesi düşük olarak çalışan cihazın kullanımı operatör eğitimi gerektirmekte ve eşyaların kontrolünde kullanılan aletlerin başında gelmektedir. Son yıllarda daha da ilgi gören bu teknoloji ürünü X ray cihazları organik ve inorganik maddeleri ayırt etmekte doğru bir resim kalitesi sunabilen, sahip oldukları ileri X ray teknolojisi ile birlikte geliştirilmiş bilgisayar resim programlarıyla resim kalitesinde netlik sağlayan, böylelikle bomba, silah, uyuşturucu ve benzeri tehlikeli maddelerin tespitini kolaylıkla yapabilmekte olan cihazlara verilen addır.

X ray Perdesi ve Cihazlarında Güvenlik:

Güvenlik amacıyla kullanılan Dark x ray firmamızın perdesi özel, kurumsal yapılar ya da bina girişlerinde, alışveriş merkezleri ve benzeri korunması gereken önemli alanlarda, giriş-çıkış kapı noktalarında çanta ve malzemelerin içerisindeki maddeleri tespit etmek ve önlem almakla birlikte güvenliği sağlamak için kullanılır. Güvenlik seviyesi üst düzeyde takip edilen makamlarda ise posta zarfları ve hatta kargo paketlerinin de içeriği kontrol edilebilir. Bununla birlikte gümrük alanlarında konteynır ya da tır yüklerinin içindeki malların kontrolü ve tespiti için de kullanılmaktadır. Ayrıca emniyet güçleri tarafından tespit edilmesi gereken şüphe arz eden paketlerin de içerik kontrol yapılmasında oldukça sıklıkla kullanılmaktadır.

X Ray Perdelerinin ve Cihazlarının Çeşitleri ve Kullanıldığı Yerler:

  • Posta veya Çanta Tipi X Ray Cihazları:

Posta ve çanta türü Dark X ray firmamızın X Ray perdesi küçük tünel ölçüsü olan X ray cihazlarıdır. Bu cihazlar ile birlikte sırt çantası, laptop çantası, kol çantası, küçük çanta, çanta çeşitleri ve küçük paket gibi eşyalar taranır. Posta ve çanta tipi X Ray cihazlarının genel ölçüleri 50 x 30 şeklindedir. Özellikle dar alanda çalışan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Fakat tabii ki arayacağınız eşyaların da bu seçimde payı bulunmaktadır. Küçük tünel ölçüsü olan cihazlarla büyük eşyalar arayamazsınız. Yalnızca küçük ölçülerde olan maddeler aranabilir, bu yüzden tercihinizi bunları göz önünde bulundurarak yapmalısınız.  

  • Kargo Tipi X Ray Cihazları

Kargo tipi olarak adlandırılan Dark X Ray firmamızın cihazları adından da anlaşılacağı gibi kargo paketlerini denetlemek adına kullanılan X Ray Perdesidir. Bu cihazlar yardımıyla birlikte büyük paket ya da büyük boyutta olan kargoları tarayabilmektesiniz. Kargo tipi olan X Ray sistemleri çoğunlukla depo benzeri alanlarda kullanılır. Bu alanlarda çok daha fazla büyük paket mevcut olduğundan dolayı; bu sektörler için ideal çözüm haline gelmektedir.

  • Geniş Bagaj ve Bavul Türünde X Ray Cihazları

Geniş Bagaj ya da Bavul tipi Dark X Ray firmamızın cihazlarıyla bavul, büyük paket ve büyük bagaj gibi eşyaları tarayabilirsiniz. Bu cihazlar büyük ölçülere sahip olan cihazlardır. Bu cihazlarda büyük ölçülü bagajları rahatlıkla tarayabilirsiniz. Bu cihazlar çoğunlukla kamu binaları ve otel kapıları gibi alanlarda tercih edilmektedir.

  • Geçiş Noktası için X Ray Cihazları

Geçiş alanlarında kullanılan geçiş tipi Dark X Ray firmamızın cihazları belli bir alanda giriş ve çıkış için üretilmiş cihazlardır.

X Ray Perdesi ve Cihazlarının Kullanıldığı Yerler:

Son yıllarda eşyaların ve maddelerin kontrolünde çoğunlukla X-ray cihazları kullanılmaktadır. Özellikle de en çok kullanıldığı alanlardan biri ise gümrüklerde araçların yani genellikle tırların içinin taranması sonucunda yabancı madde tespitinde tehlikenin önlenmesi adına oldukça büyük önem arz etmektedir. Dark X ray firmamızın perdesi ve cihazları sayesinde her türlü maddenin tespiti yapılır.

  • Havaalanı, Limanlar, İş Merkezi, Alışveriş Merkezleri, Kamu Kurumları, Özel Firma, Konferans Salonu, Otel, Müze benzeri kuruluşlar, emniyet teşkilatları.